Paylaşımın Dinmek Bilmeyen Yağmuru ..Forum EyLüL SizLerLe
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.
Paylaşımın Dinmek Bilmeyen Yağmuru ..Forum EyLüL SizLerLe

Radyo EyLüL'de Artık Yayında ..Www.radyo-eylul.net

AnasayfaPorTaL EyLüLGaleriAramaLatest imagesKayıt OlGiriş yapRadyo

80′leri Hatırlayanlara

YazarMesaj
cetin755
>>> KaraKartaL<<<
>>> KaraKartaL
cetin755

Erkek

80&#8242;leri Hatırlayanlara Empty
MesajKonu: 80&#8242;leri Hatırlayanlara   80&#8242;leri Hatırlayanlara Icon_minitimePtsi Ara. 22, 2008 8:24 pm

OTOBAN SERISI Sehirlerarasi otobüslerde çalan Otoban-1, Otoban-2 diye habire devami çikarilan bir kaset serisiydi. Dönemin uyanik bir yapimcisi pöpüler arabesk-fantezi sarkilari toplamis aralarina da embesil fikralar dösemisti. Fakat dönemin de embelissiliginden kaynaklaniyor olsa gerek pek bir tuttu bu seri. Sehirlerarasi yolculuklarda otobüslerde sürekli bu kasetler çalardi.SAVSAK TURIZMIN YAVSAK YOLCULARI
Dönemin en popüler esprilerinden biriydi. En alakasiz yerde bile yapildiginda kimse yadirgamaz topluca kahkahalar atilirdi.
ARKADASLIK KARTI
Bu da seksenlerin kitschliklerinden biriydi. Vapurda, trende veya kalabalik bir otobüste bir kadinla karsilastiniz. Çok hoslandiniz. Arkadaslik teklif edeceksiniz ve fakat konusamiyorsunuz kalabalikta. Kolayi var. Arkadaslik karti. Kartin üzerinde “merhaba bayan, sizden çok hoslandim acaba arkadas olabilir miyiz? Eger cevabiniz evetse kartin sag tarafini, hayirsa kartin sol tarafini yirtip karti iade ediniz” yazardi. Ve kartin her iki tarafinda üzerinde “Evet” ve “Hayir” yazan iki kulakçik bulunurdu. Kadin bunlardan birini keser size geri verirdi.Bu kartlar piyasada acaip satardi. Bu karta en son 95 de rastlamistim.
AGLAYAN ÇOCUK POSTERI
Özellikle kamyoncular asiktilar o çocuga… Hemen hemen her kamyonda bulunurdu posteri.Önce önden bir resmi vardi. Çok tutunca çocugu yandan çizdiler , saga sola bakarken çizdiler.Onlar da çok satti.
PESIN VEREN VERESIYE VEREN
Posterlerin Kraliydi. Bütün bakkallarda bulunurdu. Çok kötü çizilmis bir yagliboya tabloydu.Çelik kasasinin yanina kurulmus,pahali bir koltukta oturan sisman adam purosunu tüttürerek keyifle gülümser (Pesin Veren) hemen yan tarafindaki karede ise fareler oynasan dükkaninda borç senetleriyle bogusan bir deri bir kemik yoksul esnaf (Veresiye Veren) hüzünle bakardi.En son bir varos bakkalinda gördüm. Bakkaldan istedim ama satmadi.
BU MEKTUBU EN AZ YEDI KISIYE DAHA YOLLAMAZSANIZ KIÇINIZ KURUR
Seksenlerde en sik rastlanilan salakliklardandi. Daha çok frenk icadi olan bu toplumsal paranoya müsebbibi mektuplar memlekette de çok tutmustu. Sürekli insanlardan bu tür mektuplar gelirdi.Söyle baslardi mektup; “Bu mektubu alip da yollamayan bilmem kimin kizi öldü, bir digerinin difransiyeli patladi, biri canina kaydi, biri bir günde iflas etti.Onlarin yasadiklarini yasamak istemiyorsan bu mektubu en az yedi tanidigina gönder” Mektubu alan aman benim de basima böyle seyler gelmesin diye hemen kopyalayip yedi kisiye daha postalardi.Böylece o mektup bütün ülkeyi dolasirdi.
TUVALET KAPAGI
Yine bir seksenler klasigi… Özellikle gecekondu semtlerindeki evlerde, alaturka tuvaletler koku yapmasin diye delige kapatilan, ve üzerine bir agirlik düstügünde açilan anlamsiz bir kapakti. Çok anlamsizdi çünkü kakaniz o kapagin üzerine düser ve kapagi yikamak falan için ayrica bir ugras gerekirdi.
SSSSSSSWEEPS
Sweps hos içimli bir gazozdu ve fakat toplumsal hayatimiza gazoz olmaktan çok bir “sözle taciz”malzemesi olarak girdi. Sokakta bir kadinin arkasina takilir ve uzun bir süre “ssssssss…”diyerek gidilirdi. Tam kadin dönecegi sirada yüz baska bir tarafa çevrilir ve “…ssssweepssssss”denirdi. Böylece hem laf atilmis hem de bir sekilde yirtilmis olunurdu.
SENIN ANANA BACINA LAF ATSALAR IYI MI OLUR?
Dönemin en popüler kadin lafiydi. O zamanlar sokaga hangi kadin çiksa manyagin biri mutlaka dayanamaz paspasin olayim temennisiyle laf atardi. Ve kadinlardan gelecek cevap hiç sasmazdi!”Hayvan! Senin anana bacina laf atsalar iyi mi olur?”
ULUSAL VIDEO
Seksenlerin sinema estetigi… Sinemalar mortu çetktigi için video furyasi baslamisti.Özellikle Türker Inanoglu’nun Ulusul Videosu ortaligi kasip kavuruyordu.Almanya piyasasi için yapilmis, video kamerasiyla çekilmis, kötü isikli anlamsiz filmlerdi. Evde videosu olan herkes video tembellige alismasin mantigiyla onlari kiralar izlerdi.Hala bazen gündüz kusagi filmlerinde rastliyorum. Dönemin video yildizlari Yunus Uyanik ise kayboldu ortaliktan. Vefasiz!
ASKER ÇAKMAGI
Erotik çakmak da denebilir… Çok popüler bir seydi. Çakmagi yakinca çakmaktaki kadin resmi yavas yavas soyunur ve siz sigaranizi yakana kadar bedavaya striptiz izlemis olurdunuz.
ANKARA GAZOZU
Güzel içimli bir gazozdu. Sonradan içinde fare ölüsü bulunmus geyigi çikti. Kimse içmemeye basladi. Fabrikasi kapandi…
KIBRITTEN EV
Bir de bu mevzuu vardi. Bu da yetmislerden seksenlere devretmis bir mirasti. Her kasabada ya da mahallede mutlaka bir manyak çikar bir iki yil ugrasir kibrit çöplerini birbirlerine yapistirarak kocaman bir ev yapar ve “bakin psikopatim ben” der gibi dükkaninin vitrinine koyardi”Çakar çakmaz çakan çakmak devriyle birlikte kibrit evler de yok oldu.

80&#8242;leri Hatırlayanlara
1 sayfadaki 1 sayfası